7 aylık kedi kaç kilo olmalı?

Photo of author
Written By patidestek

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur pulvinar ligula augue quis venenatis. 

Kedilerin beslenme kalitesi, aktivite düzeyi ve egzersiz düzeyi gibi faktörler hayatını etkiler. Aynı zamanda kedinin ömrü cinsine de bağlıdır. 7 aylık kedi kaç kilo olmalı?

7 aylık kedi kaç kilo olmalı?

Bazı kediler hastalanabilirken bazıları hastalanmayabilir. Ancak bir kedi sağlıklıysa ortalama 20 yıl yaşayabilir. 7 aylık kedi kaç kilo olmalı sorusunun cevapları kedi cinsine göre değişir. Örneğin 7 aylık Main Coon kedisi 7 aylıkken 3.6 Kg ile 4.9 Kg arasında olmalıdır. Bu değer her kedi için aynı olmak zorunda değildir. Başka tür kedi 7 aylık iken 4.5 -5.5 Kg arasında olabilir.  

İlginizi çekebilir: Küsen kedinin gönlü nasıl alınır?

7 aylık kedi insan yaşı

7 aylık kediler arasında dişiler erkeklerden daha hafiftir. Dişi erkekten 1.2 Kg daha hafifse sorun yoktur.7 aylık kedilerde ortalama ağırlık 3.2 kilogramdır. Kedilerin kaburgalarını dokunarak hissettiğinizde kedinizin kilo alması gerektiğini anlarsınız. 7 aylık kedi insan yaşı oranlandığında insan ömrü ortalama 80 yıl iken kedilerin ömrü en fazla 20 yıldır. Bize göre kediler 1 yılda 4 yıl yaşlanmış oluyor. 6 aylık kedi insana göre 2 yaşında oluyor.

7 aylık kedi boyutları

Kedinin 7 aylık olması kedinin sağlıklı büyümesi için günün yarısından fazla uyumasını gerektirir. Kedi 7 aylık olduğunda dişleri neredeyse yetişkin kedi dişine denk olacak. Bu dönemde artık yavru kedi maması yerine yetişkin maması kullanmaya başlayabilir. Bu dönemde kediniz size yakınlaşmaya size sevgi gösterisinde bulunmaya başlayabilir. Kedi cisine göre 7 Pound x 0,453 = 3.17 Kg ağırlık normal kabul edilir.  Kedinin ideal kilosunun anlaşılması şöyle olur: Kedinin göğüs kafesine ellediğinizde kedinin kemikleri hissediliyor ama gözle görünmüyorsa ideal kilodadır. Eğer kedinizi severken kedinin kemiklerini hissedemiyorsanız kediniz şişmanlamış demektir.

7 Aylık Kedi Ne Kadar Mama Yemeli?

Yaş mama kuru mama veya evde yapılacak mamalarla kediler beslenebilir. Kedi maması seçerken sağlığı ve yaşı göz önüne alınmalıdır.

  • 2-4 ay arasında kediniz bebek kedi maması
  • 4 ay-1 yaş yavru kedi maması
  • 1-7 yaş yetişkin kedi maması
  • 7 yaş sonra olgun kedi maması

Kedinin sağlığına göre mama verilir. Böbrek sorunu varsa ayrı mama verilmelidir ki bunun ayrıntılarını veteriner söyleyecektir. Kedilere yediğimiz yemekleri vermezsek daha iyi olacaktır. Çünkü yiyeceklerimizi vermeye başladığımızda sofraya dadanma alışkanlığı kazanarak zor durumda bırakabilirler. Kedilerde mama değiştirmeyi düşünüyorsanız bir anda değiştirmeyin. Öncelikle eski mamadan yüzde 75 yeni mamadan yüzde 25 vermeye başlayın. Her gün yeni mamanın oranını arttırın. 1 hafta içinde yeni mamaya tam geçiş sağlayabilirsiniz. Böylece kedinin sindirim sistemi yorulmaz.

7 Aylık Kedi Hamile Kalır mı?

Kediler 7 aylık iken çiftleşirse hamile kalır. Hamilelik süresi 58-62 gündür. Bunun 5 günlük bir toleransı vardır. Kedinizi veteriner hekime götürerek hamile kalmasını engelleyebilirsiniz.

7 Aylık Kedi Kaç Kg Olmalı

7 aylık kedilerde ortalama ağırlık 3.2 kilogramdır. Kedilerin kaburgalarını dokunarak kemikleri hissettiğinizde kedinizin kilo alması gerektiğini anlarsınız

7 aylık kedi ne yer

7 aylık kedi kuru ve yaş mama yer. Kediniz 3 kg ise ona 47 gram kuru 30 gram yaş mama verebilirsiniz. Kediniz 4 kg ise 57 gram kuru mama ve 41 gram yaş mama verebilirsiniz. Kediniz 5 kilogram ise ona 67 gram kuru mama ve 51 gram yaş mama verebilirsiniz. Kedilere mama verildiğinde sağlığı kilosu önemli bir kriterdir. Bir kedinin ne kadar mama yemesi gerektiğini belirleyen birçok farklı faktör vardır. Kedinin yaşı ve durumu dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir. Ayrıca beslediğiniz yiyeceğin türünü de göz önünde bulundurmalısınız.

7 Aylık Kedi İnsan Yaşı

Bir kedinin hayatını etkileyen birçok faktör vardır. Örneğin, evcil hayvanın beslenmesinin kalitesi, aktivite düzeyi ve egzersiz düzeyi. Aynı zamanda kedinin cinsine de bağlıdır. Bazı kediler hastalanabilirken bazıları hastalanmayabilir. Ancak bir kedi sağlıklıysa 20 yıl yaşayabilir.

Kediler yaşlandıkça çeşitli fiziksel değişikliklere uğrarlar. Kilo kaybı, tüylerinin beyazlaması ve kafa karışıklığının artması gibi sorunlar yaşayabilirler. Ayrıca dişlerde sararma belirtileri gösterebilirler. Enerjileri de düşmüş olabilir. Bir kedinin yaşamının ilk birkaç yılı çok hızlı geçer.

 7 Aylık Kedi Ölçüleri

Şimdiye kadar bir yavru kedi sahibi olduysanız, muhtemelen bütün gün uyumaya eğilimli olduklarını fark etmişsinizdir. Bu, özellikle yaklaşık yedi aylık olduklarında geçerlidir. Bu yaştaki bir kedi, normal olarak yürümeye başlayan bir insan yavrusundan daha fazla uykuya ihtiyaç duyacaktır.

Bunun için birçok nedeni vardır. Uykusuzluk dışında, 7 aylık bir kedinin beyni hala gelişmektedir ve henüz tam olarak oluşmamıştır. Kedinin egosu da bu dönemde büyüyecek ve bu da daha büyük bir iştah ve artan sosyalleşme ihtiyacı ile sonuçlanacaktır. Bolca oyuncak ve eğlence sağlamak da iyi bir fikirdir.

Genel olarak konuşursak, yetişkin kediler günde üç kez beslenebilir. Bu cinse bağlı olarak değişebilir. Örneğin, Siyam veya Maine Coon gibi küçük cinsler daha az miktarda yiyeceğe ihtiyaç duyar. Malta veya Fars gibi daha büyük bir cinsler daha büyük bir miktara ihtiyaç duyabilir.

Kediler etçil hayvanlardır ve belirli miktarda besine ihtiyaç duyarlar. Ayrıca doğal olarak gün boyunca çok sayıda küçük öğünler yerler. Yemek zamanlarını planlayarak kedinizin yeme alışkanlıklarını takip edebilirsiniz.

Yorum yapın