Kediler Ne Yer?

Photo of author
Written By patidestek

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur pulvinar ligula augue quis venenatis. 

Kediler ne yer? 1632’de Thomas Hobbes, hayatı ‘iğrenç, kaba ve kısa’ olarak tanımladı. Belki de insanların vahşi yiyecekler yedikleri için kısa ve vahşi hayatlar yaşadıklarını kastetmiştir. Bununla birlikte, bazı evcil hayvanlar seçtikleri yiyeceklerle kısa ama mutlu bir hayat yaşarlar. En önemlisi, kediler çoğunlukla sağlıklı yiyecekler yemekten hoşlanır. Sahipleri ne yediklerini anlayarak kedilerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Herkes bilmese de bütün kediler kedidir. Bu kelime bir grup hayvanı tanımlasa da, aynı zamanda daha düşük bir IQ eşiğine sahip insanları da ifade eder. Türleri tanımlamanın yanı sıra, bazı durumlarda yazılım veya donanımı etiketlemek için ‘kedi’ terimi de kullanılır. Kedilerin masa artıkları dahil her şeyi yiyeceğine dair eski bir söz vardır. Ancak kedi sahipleri, evcil hayvanlarının belirli bir diyetle beslendiklerini bilirler.

Kediler ne yer?

İnsanlar kedilerin ne yediğinden bahsederken genellikle kedi mamasına atıfta bulunurlar. Peki, gerçekte kediler ne yer? Kedi maması, kedi maması ürünleri satma lisansına sahip şirketler tarafından yapılır. Üreticiler, etleri, tahılları ve diğer malzemeleri belirli oranlarda karıştırarak kedi maması yaparlar. Bu süreçten sonra üreticiler, kedileri besleyecek kadar lezzetli olduklarından emin olmak için hayvan uzmanlarına ürünleri tattırırlar. Kedi maması yüksek miktarda protein içermesine rağmen, birçok hayvan bunu yetersiz bulmaktadır. Bununla birlikte, birkaç ince ayar ile kedi maması, kedilerin yemesi için yeterince besleyici olabilir.

Her kedicik diğer kedigillerden farklı şeyler yer. Örneğin, yavru kedilerin günde yaklaşık 3 bardak süte ihtiyacı vardır – yetişkinlerin ihtiyacının yaklaşık yarısı. Öte yandan, yetişkin kedilerin günde sadece yaklaşık 1 bardak süte ihtiyacı vardır. Kedi yavrularının sütün dışında protein kaynağı ve diğer gerekli besin maddeleri olarak ete de ihtiyacı vardır. Et, tahıllardan veya sebzelerden daha pahalı olduğu için, bazı kediler vejeteryan diyetiyle idare eder. Öte yandan, bazı titiz kedigiller sadece et veya sadece vejetaryen yiyecekler yerler. Kedinizin et yiyip yemediğinden emin değilseniz, iyi kaynaklı protein kaynakları yediğinde muhtemelen pek sağlık sorunu yaşamıyor.

Sizin kedileriniz en çok neyi tüketiyor? Kediler ne yer? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kediler tarafından en çok yenen besinler kemirgenler ve güvercin, tavuk gibi kuşlardır. Bazı kedicikler bu hayvanları kendileri avlar ve onları çantalarda canlı olarak eve getirir. Diğer kedigiller avlarını zarar görmeden yakalar ve doğrudan yerler. Hayvanların çoğu protein için kemirgenleri ve kuşları yemesine rağmen, bu hayvanların besin değeri tam olarak yüksek değildir. Buna karşılık, çoğu hayvansal gıda, insanlarda değil ama evcil hayvanlarda kilo alımına neden olan yağla doludur. Daha da kötüsü, kediler kanola yağı veya mısır yağı gibi bitkisel yağları insanlarla aynı şekilde işleyemezler. Sonuç olarak, yağlı yiyecekler kedilerde insanlardan çok daha fazla kilo alımına neden olur.

Kediler ne yer yazısı hoşunuza gittiyse buna da bakın: Kedilerde herpes virüsü

İnsanlar kedilerin ne yediğinden bahsederken genellikle kedi mamasına atıfta bulunurlar. Ancak kedi maması, tıpkı insanlar için insan gıdası ürünleri gibi, kedi maması ürünleri satma lisansına sahip şirketler tarafından yapılır! Ayrıca, çoğu hayvan protein için kemirgenleri ve kuşları yer; ancak, bu hayvanların besin değeri tam olarak yüksek değildir. Öte yandan, bazı kedi yavrularının günde yaklaşık 3 bardak süte ihtiyacı vardır – yetişkinlerin ihtiyacının yaklaşık yarısı! Farklı kedilerin ne yiyeceği konusunda çok fazla çeşitlilik olduğu için, her bir kedinin ihtiyaçlarına göre uygun tariflerde veya takviyelerde bireysel kedi zevklerine göre ikramlar hazırlamak kolaydır.

Yorum yapın